Кісти та гранульоми зуба: причини, симптоми та лікування
Гранульоми являють собою порожнини, заповнені тканиною, що скупчилася (клітинами і лімфоцитами), і вкриті епітеліальним шаром, зазвичай вони утворюються поблизу ділянки щелепної кістки та/або ділянки м’яких тканин порожнини рота (ясен) в результаті некрозу пульпи зуба.
Кісти ж виникають при розвитку ускладнень гранульоми, що заповнюється рідиною (сироватка, кров, ексудат, гній). У наступних параграфах ми конкретно побачимо, які причини, симптоми і як відбувається експорт кіст і гранульом.
Причини кіст і гранульом
Кісти і гранульоми є частими ускладненнями, які зазвичай виникають на пізніх стадіях нелікованих запальних захворювань. Деякими з цих станів можуть бути пульпіт (запалення пульпи зуба), карієс або періодонтит.
Вони також можуть бути спричинені ускладненнями після невдалої операції на порожнині рота. Ці утворення являють собою не що інше, як захисні механізми, що використовуються організмом для протидії/обмеження поширення бактерій.
Симптоми кіст і гранульом
Кісти і гранульоми часто протікають безсимптомно, вислизаючи від уваги суб’єкта, але не завжди, в деяких випадках вони проявляють такі симптоми, як:
- Зубний біль
- Набряк ясен
- Нездужання
- Неприємний запах із рота
- Набряк нижньощелепної/верхньощелепної ділянки (тільки в разі кісти)
- Набряк губи (тільки при кісті)
- Рухливість зуба/зубів (тільки за наявності кісти)
У разі подальшого погіршення симптоми можуть поширитися на інші частини тіла, спричиняючи:
- Головний біль
- Збільшені лімфатичні вузли на шиї.
- Біль в оці
Оскільки кісти і гранульоми є утвореннями, які часто протікають у безсимптомній формі, трапляються випадки, коли діагностика відбувається через довгий час після їхнього виникнення. Тому в нашій стоматологічній клініці ми завжди рекомендуємо проводити періодичні огляди, щоб постійно тримати здоров’я порожнини рота під контролем і мати змогу поставити діагноз і якомога швидше втрутитися в разі виникнення проблем.
Кісти та гранульоми: чи потрібно видаляти зуб?
Перш ніж розпочати лікування кіст і гранульом, важливо мати чітке уявлення про ситуацію, щоб виключити інші патології.
Тому необхідна точна діагностика, що включає спеціальні рентгенологічні дослідження, які дадуть змогу фахівцеві визначити точне місце розташування і тип кісти/гранульоми, а в тих випадках, коли це буде визнано за потрібне, буде проведено біопсію з гістологічним дослідженням, що дасть змогу виключити, що (в разі кісти) це пухлиноподібне утворення.
Щойно стане відомий характер і тяжкість ураження, необхідне лікування, яке найбільше підходить для конкретного типу кісти або гранульоми. Проте лікування спрямоване на усунення причини ураження, тому, залежно від того, наскільки далеко зайшла інфекція, може знадобитися таке:
- Дренування – у легших випадках можливо, що цього достатньо для полегшення вигнання секрету, що заповнює кісти.
- Девіталізація зуба – чистка і стерилізація кореня зуба
- Апіектомія – видалення ураженої інфекцією ділянки кореня.
- Видалення зуба – тільки в найважчих випадках, коли зуб непоправно зіпсований.
Операції дренування, девіталізації та апікоектомії практично безболісні. Проте необхідно точно дотримуватися інструкцій, які фахівець надасть пацієнтові після операції, щоб місце зажило добре і можливість ускладнень була обмежена.